המגזין העירוני של Build

קינגס קרוס – מאתגר להזדמנות

מה אתם הייתם עושים עם מרחב אורבני שהתיישן והפך למוקד של הזנחה? על אף שלא היה רחוק ממרכז העיר לונדון, אזור קינגס קרוס נודע כמקום שאיש לא רצה להימצא בו. היו ניסיונות לשקם את המרחב, ששימש בעבר כאזור תעשיה בסמוך לצומת מסילות רכבת. אולם, שום דבר לא צלח, עד אשר הגיעו האנשים שהצליחו להפוך את קינגס קרוס מהמקום הכי נמוך בלונדון לאחת השכונות היוקרתיות בעיר.

 

מאמר / בילדבלוג
אפריל 8, 2019
קרדיט: Samuel Regan-Asante on Unsplash

זה היה אתגר בקנה מידה גדול. 300 דונם של אזור אורבני מתפורר, שנזקק למתיחת פנים. שותפות עסקית חדשה של כמה חברות החלה לפתח את קינגס קרוס עם תוכנית ארוכת טווח ליצור מרחב עם עירוב שימושים. איך אפשר לעודד אנשים לגור, ללמוד ולעבוד במקום שאיש לא רוצה אפילו לבקר בו? התשובה: מתחילים במרחב הציבורי.

 

השינוי בדרך

אזור קינגס קרוס החל את דרכו כתחנת מעבר לתוצרת חקלאית מכל רחבי בריטניה. רכבות משא עמוסות בכל טוב נשלחו ללונדון, ובמקום הזה הן נפרקו. המבנה הגדול שניצב במרכז האזור ששימש בעבר כמחסן לתבואה. אחד הצעדים הראשונים להתחדשות המרחב הייתה ההפיכה של הרחבה על יד המבנה לכיכר עירונית שוקקת, מלאת פעילויות. כדי למשוך משפחות, הותקנו מזרקות מים שילדים יכולים להתרוצץ ביניהן ולשחק.

כך תושבי לונדון החלו לגלות מחדש את קינגס קרוס. במקום אזור מוזנח שיש להירתע ממנו, הם מצאו מרחב ציבורי שמשקיעים בפיתוח שלו. רבים מאמינים שיש להרוס את הישן כדי לבנות את החדש, אבל ההתחדשות של קינגס קרוס הייתה אחרת. היזמים הקדישו תשומת לב רבה למורשת הבנויה של האזור. במקום להיפטר מהמבנים הישנים, הוחלט לשמר עשרים מהם, ובכלל זה את מחסן התבואה המרכזי. היום תוכלו למצוא שם משרדים, חנויות, מסעדות ובתי קפה, ואפילו כיתות לימוד של בית ספר גבוה לאמנות.

למעשה, פתיחתו של בית הספר הגבוה לאמנות הייתה אבן דרך בהתחדשותו של האזור. כמה שנים לפני כן, שתי רשויות מקומיות – רובע קמדן ורובע איזלינגטון – שיתפו פעולה וסימנו את קינגס קרוס כ- Opportunity area.

כך היזמים החלו לתכנן את התחדשות האזור בידיעה שהם יקבלו תמיכה מיוחדת מהרשויות המקומיות, ותוך שיתוף פעולה הדוק איתן, בייחוד בנושאים כמו שימור מבנים ודיור בר השגה. פתיחתו של בית הספר הגבוה לאמנות בהשקעה של 150 מיליון פאונד הייתה סימן ראשון לכך שיש מי שמוכנים להשקיע ממיטב כספם כדי להימצא במקום. כמה שנים לאחר מכן, חברת Google הגיעה לשכונה בהשקעה אגדית של מיליארד פאונד.