Our Blog

קינגס קרוס – מאתגר להזדמנות

8 באפריל, 2019

מה אתם הייתם עושים עם מרחב אורבני שהתיישן והפך למוקד של הזנחה? על אף שלא היה רחוק ממרכז העיר לונדון, אזור קינגס קרוס נודע כמקום שאיש לא רצה להימצא בו. היו ניסיונות לשקם את המרחב, ששימש בעבר כאזור תעשיה בסמוך לצומת מסילות רכבת. אולם, שום דבר לא צלח, עד אשר הגיעו האנשים שהצליחו להפוך את קינגס קרוס מהמקום הכי נמוך בלונדון לאחת השכונות היוקרתיות בעיר.

זה היה אתגר בקנה מידה גדול. 300 דונם של אזור אורבני מתפורר, שנזקק למתיחת פנים. שותפות עסקית חדשה של כמה חברות החלה לפתח את קינגס קרוס עם תוכנית ארוכת טווח ליצור מרחב עם עירוב שימושים. איך אפשר לעודד אנשים לגור, ללמוד ולעבוד במקום שאיש לא רוצה אפילו לבקר בו? התשובה: מתחילים במרחב הציבורי.

השינוי בדרך

אזור קינגס קרוס החל את דרכו כתחנת מעבר לתוצרת חקלאית מכל רחבי בריטניה. רכבות משא עמוסות בכל טוב נשלחו ללונדון, ובמקום הזה הן נפרקו. המבנה הגדול שניצב במרכז האזור ששימש בעבר כמחסן לתבואה. אחד הצעדים הראשונים להתחדשות המרחב הייתה ההפיכה של הרחבה על יד המבנה לכיכר עירונית שוקקת, מלאת פעילויות. כדי למשוך משפחות, הותקנו מזרקות מים שילדים יכולים להתרוצץ ביניהן ולשחק.

כך תושבי לונדון החלו לגלות מחדש את קינגס קרוס. במקום אזור מוזנח שיש להירתע ממנו, הם מצאו מרחב ציבורי שמשקיעים בפיתוח שלו. רבים מאמינים שיש להרוס את הישן כדי לבנות את החדש, אבל ההתחדשות של קינגס קרוס הייתה אחרת. היזמים הקדישו הרבה תשומת לב רבה למורשת הבנויה של האזור. במקום להיפטר מהמבנים הישנים, הוחלט לשמר עשרים מהם, ובכלל זה את מחסן התבואה המרכזי. היום תוכלו למצוא שם משרדים, חנויות, מסעדות ובתי קפה, ואפילו כיתות לימוד של בית ספר גבוה לאמנות.

למעשה, פתיחתו של בית הספר הגבוה לאמנות הייתה אבן דרך בהתחדשותו של האזור. כמה שנים לפני כן, שתי רשויות מקומיות – רובע קמדן ורובע איזלינגטון – שיתפו פעולה וסימנו את קינגס קרוס כ- Opportunity area.

כך היזמים החלו לתכנן את התחדשות האזור בידיעה שהם יקבלו תמיכה מיוחדת מהרשויות המקומיות, ותוך שיתוף פעולה הדוק איתן, בייחוד בנושאים כמו שימור מבנים ודיור בר השגה. פתיחתו של בית הספר הגבוה לאמנות בהשקעה של 150 מיליון פאונד הייתה סימן ראשון לכך שיש מי שמוכנים להשקיע ממיטב כספם כדי להימצא במקום. כמה שנים לאחר מכן, חברת Google הגיעה לשכונה בהשקעה אגדית של מיליארד פאונד.

שימושים זמניים

את האזור חצתה תעלת מים, שהפכה לאזור שנעים לבקר בו לאחר שנסללו לאורכה שבילי הליכה. מקומות ישיבה שהותקנו מסביב החזירו את האנשים לשהות במקום ולצפות בסירות המשייטות לאורך התעלה. החשיבה על המרחב הציבורי באה לידי ביטוי לאורך כל תקופת הפיתוח, שנמשכה 15 שנים. הגדרות שהקיפו את אתרי הבנייה כוסו בירק, על מנת להדגיש את המחויבות של היזמים לפיתוח בר קיימא וידידותי לסביבה.

 

היזמים גם שמו דגש על שימושים זמניים במרחב הציבורי – בסמוך לאחד מאתרי הבנייה הוקמה בריכה ציבורית זמנית, למשך תקופת העבודות. כך הם יכלו לעודד אנשים להגיע למקום כבר בשלב מוקדם של הפיתוח, והרבה לפני שהעבודות הושלמו. החוויה של המבקרים במקום הייתה שהם רואים לנגד עיניהם את המהפך של קינגס קרוס, ושהם שותפים לתהליך.

 

ההתחדשות של האזור הגיעה לשיאה עם התושבים הראשונים שעברו למקום. אחרי שנים רבות שבהן איש לא רצה להתקרב לאזור קינגס קרוס, היו אנשים שהחליטו שזה יהיה ביתם. בנייני מגורים חדשים הוקמו היכן שבעבר עמדו צוברי גז ענקים. אשכול גנים ובית ספר יסודי הוקמו בסמוך. כך הפך אזור תעשייה מתפורר שרבים התייאשו ממנו לשכונת מגורים.

קדימה והלאה

התחדשות של מרחב עירוני תלויה תמיד בגורמים רבים – החל בהיקף המימון, עבור בשותפים לדרך ועד החזון העתידי של המקום. באזור קינגס קרוס נראה שגורמים רבים השתלבו ביחד ויצרו נוסחת פלאים. אלא שלא מדובר בקסם, אלא ביישום של תוכנית פיתוח אשר כוללת חשיבה מעמיקה על הדי.אן.איי של המקום, ויצירה של מרחבים מושכים שאנשים רוצים לשהות בהם.

אזור קינגס קרוס של היום שוב נמצא על צומת של מסילות רכבת, שמחברות את לונדון עם כל מקום באנגליה, ואפילו עם פריז. בזכות הפיתוח העירוני של המקום בתחילת המאה ה-21, חברות בינלאומיות כמו גוגל בחרו באזור קינגס קרוס על מנת להקים בו את משרדיהן. גם רשת בתי מלון מצאה לה מקום באחד המבנים שעברו תהליך שימור, ובכך השלימה את כל השימושים המסחריים האפשריים לאזור אורבני שוקק.

 

בזכות ההשקעה במרחב הציבורי, אזור התעשייה המוזנח הפך לאזור אטרקטיבי ש-30,000 איש באים אליו מדי יום למטרות עבודה או לימודים. בזכות תוכנית הפיתוח החכמה, אפשר ליהנות היום מעירוב השימושים שבאזור. גם שכונת מגורים עם מוסדות חינוך, גם אזור מסחרי עם חנויות ומסעדות, גם מרכז תחבורתי, וגם מרכז תעסוקה מגוון – אזור קינגס קרוס של היום הוא כל מה שאפשר לרצות.