Our Blog

הדרך להתחדשות עירונית גם מחוץ לאזורי הביקוש

29 ביולי, 2019

מינהלת התחדשות עירונית

עם גידול דמוגרפי חסר תקדים ביחס לעולם המערבי, ועם מיעוט שטחים פתוחים, הערים בישראל חייבות לחדש את פניהן כדי לדאוג לאיכות חיים טובה יותר. שינוי כה עמוק ויסודי הוא מסע ארוך, וכמו כל מסע – הוא צריך להתחיל בצעד הראשון. אחד הצעדים הראשונים בדרך להתחדשות עירונית, בערים בהם ההתחדשות לא קורית מכוחות השוק, היא הקמת מינהלת עירונית, שתכוון את התושבים והיזמים ותסייע בביצוע תהליך אחראי, בטוח ויעיל.

בדרך הנכונה

ישראל היא מדינה מיוחדת. שיעור גידול האוכלוסייה הוא הגבוה ביותר בעולם המערבי. שטחה הקטן של המדינה לא יכול להכיל עוד ועוד יישובים, משום שהשטחים הפתוחים הולכים ונגמרים. זה האתגר המיוחד שאנחנו ניצבים בפניו – איך אפשר להכיל יותר אנשים מבלי לזלול עוד שטחים? הפתרון הוא התחדשות עירונית – הגדלת הקיבולת של הערים הקיימות, תוך שמירה על איכות הסביבה מחוץ לעיר ותוך שמירה על איכות החיים בתוך העיר.

אכן, בעשור האחרון התחוללה מהפכה בתחום התכנון בישראל. אחרי עשורים רבים של פיזור האוכלוסייה והקמת יישובים חדשים, כעת מתמקדים ביישובים הקיימים ומחדשים את פניהם. ממשלת ישראל קיבלה החלטות קריטיות ברוח זו, ובסוף שנת 2017 הוקמה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. מטרתה של הרשות היא לסייע לעיריות, ליזמים ולתושבים בביצוע פרויקטים מסוג זה.

בשנים האחרונות נופקו היתרים לפרויקטים של התחדשות עירונית שצפויים להביא להוספה של עשרות אלפי יחידות בשכונות מגורים ברחבי הארץ. בשנת 2018, מבין כל הדירות שנמכרו בישראל, כ-14% היו דירות מהתחדשות עירונית. אנו עדים להתפתחות מואצת בתחום זה בזכות 25 מנהלות להתחדשות עירונית שפועלות בערים שונות ברחבי הארץ ונמצאות בקשר עם הרשות הממשלתית. אנחנו רק בתחילת הדרך, אבל כבר ניתן לראות שאנחנו בדרך הנכונה.

ארגז כלים

פרויקטים של התחדשות עירונית הפכו לשכיחים בנוף הישראלי, עד כדי כך שאם תשאלו את הישראלי הממוצע, הוא מייד יוכל לשלוף מושגים מוכרים מהתחום. היום לא רק אנשי מקצוע יודעים שהצירוף "פינוי-בינוי" פירושו בנייה והריסה מחדש, ושחיזוק הבית המשותף נעשה במסגרת תמ"א 1/38. ההתחדשות העירונית הפכה לנושא שיחה של תושבי הערים בישראל, אבל השאלה היא עד כמה ניתן לרתום את הסקרנות ההתחלתית ולהוציא אותה מן הכוח אל הפועל.

הדרך לשם עוברת בהעצמת התושבים והיזמים, שרוצים לנצל את ההזדמנות ולעלות על רכבת ההתחדשות העירונית. צריך לתת בידיהם את הכלים, כלומר, את הידע, שיאפשר להם לקבל החלטות באופן מושכל. למשל, העיר באר שבע שמה לה למטרה לקדם את נושא ההתחדשות העירונית בעיר. לשם כך, הוקמה מינהלת מיוחדת שמתמקדת בשכונות הוותיקות, שמהוות את לב העיר. המינהלת היא הכתובת לתושבי העיר שרוצים להתייעץ בנוגע לכלים שעומדים לרשותם כבעלי נכסים, ליזמים שרוצים לקדם את תוכניותיהם ולהחייאת העירוניות בלב העיר יחד עם התושבים.

צעדים בוני אמון

כעיר שטרם בוצעו בה תהליכי התחדשות עירונית, המינהלת בבאר שבע היא איתות ברור לתושבים וליזמים בנוגע לכיוון שאליו העיר הולכת. וזו רק ההתחלה. כידוע, תהליכי התחדשות עירונית לוקחים זמן, ובזמן שהתהליכים התכנוניים מתקדמים והסגירות הפיננסיות נשלמות, חשוב לא לאבד את אמון התושבים. כדי לחזק את מידת האמון שהעירייה והמינהלת זוכה לו, גובשה תוכנית רב-שלבית, שמטרתה לקצור הצלחות קטנות לאורך הדרך ולהתחיל לייצר שינוי מקומי.

אפשר ורצוי לשמר את האמון גם במהלכים "רכים" ומהירים יחסית, כאלה שמצליחים "להזיז את המחוג" כבר בטווח הזמן הקצר. למשל, שיקום של חצרות הבניינים, שיפוץ חזיתות בתים, צביעת חדרי מדרגות ופיתוח המרחב הציבורי – כולם אמצעים פשוטים יחסית, אבל יש להם אפקט אדיר על כל בעלי העניין. גם החייאת מרחבים נטושים בשכונה באמצעות שימושי ביניים הוכיחה את עצמה, וכן חידוש פניהם של מרכזים מסחריים שכונתיים. כשמחזירים למרחב הציבורי את הצבע ללחיים, כולם מרגישים שמשהו טוב קורה ומוכנים להשקיע יותר מזמנם וממרצם כנגד ההשקעה של הרשות המקומית.

בין מרכז ופריפריה

ההתחדשות העירונית בישראל – על ההזדמנויות והאתגרים שבה – אינה מוגבלת רק למרכז הארץ. עלו על הרכבת בתל אביב, וסעו כשעה ורבע דרומה לנתיבות. תמצאו בעיר קהילה מגוונת של חילונים, דתיים וחרדים, שחיים יחד בערבות הדדית, וכולם רוצים בהצלחת העיר. בשנים האחרונות נתיבות התרחבה עם שכונות חדשות ומרכזי קניות חדשים, ששאבו הרבה מהפעילות הכלכלית שהייתה במרכז העיר. השוק העירוני הלך והתיישן, וכך גם רחוב העסקים הראשי ובתי השיכונים שמסביבו. המגמה הזו צפויה להחריף אף יותר, עם בנייתן של שכונות חדשות שמתוכננות להיבנות בצפון העיר וצפויות לשלש את האוכלוסייה.

מתוך התרשמות מהשטח וגם מסקרי עומק אפשר ללמוד, כי העוגן שמשאיר את התושבים בעיר הוא הקהילה החמה והמחוברת ותחושת השייכות אליה. מגמת התפתחות של נתיבות נתנה לתושבי ועסקי מרכז העיר תחושה של איבוד הקהילה והחיבור הייחודי באופן הדרגתי. התובנה המרכזית היא, שכמו בגוף האדם, הלב הוא בסיס החיים של העיר. תכנית שיקומו של לב העיר באמצעות מגוון כלים, כמו: התאגדות עסקים, שיפוץ השוק הישן, פיתוח סביבתי ויצירת מרחב עירוני מחובר והליכתי, תמריצים ועידוד יוצרים ועסקים מקומיים, טיפוח יזמות, תכנים ושיתופי פעולה עם הקהילות הסובבות ועוד – אמורים לבנות ולהוות בסיס איתן להתחדשות עירונית עתידית גם בבינוי ותנועה קדימה של מרכז העיר.

** חברת בילד מייעצת לעיריית באר-שבע ועיריית נתיבות.