"פתאום הכל מתחבר" | פינוי שדה התעופה באילת

הכלים: תכנון אסטרטגי, אורבני, אדריכלי וכלכלי לשימושים זמניים

הקטגוריה: חידוש מרכז עיר
אדריכלות ותכנון אורבני: אדר' כפיר גלאטיה-אזולאי

שדה התעופה המתפנה באילת מהווה הזדמנות היסטורית לעיר לפתוח ולחבר את ה"חיץ העירוני", שחוצה את העיר במשך עשרות שנים. מדובר על שינוי מהותי, שעשוי להביא איתו ערך אדיר עבור התושבים, המבקרים, התיירים והעסקים באילת, עם פתיחתו של שדה התעופה החדש והמתקדם מצפון לעיר ופינוי השטח להזדמנויות חדשות בלב העיר. עם זאת, מימוש תכניות הבינוי בשטח זה עשויות לקחת שנים ארוכות, ובכך עשוי להיווצר "פיל לבן" נטוש, מגודר ומוזנח במרכזה של העיר, על אף הציפייה הגדולה והטבעית מהשטח.

הפתרון: תכנית שימושים זמניים. לשם כך ביצענו מחקר ותכנית מקיפה שתיתן מענה לטווח הקצר-בינוני בשדה התעופה המתפנה, תוך שימוש בכלים כלכליים, סטטוטוריים, קהילתיים, שיווקיים, אורבניים ואדריכליים. התכנית נותנת מענה להפיכתו של שדה התעופה המתפנה למרכז עיר שוקק, שמחבר את העיר "העילית" של התושבים עם העיר "התיירותית" ליד הים.
התכנית מהווה חגיגה אמיתית לעיר אילת מבחינת המרחבים הציבוריים, המודלים הקהילתיים והתיירותיים, השימושים השונים במתקנים הקיימים והשבחתם- בין היתר הפיכתו של בניין הטרמינל למרכז תרבות, את אזור חניית המטוסים לפארק פעיל עם שימושים שונים, יוטיליטי (utility) וחיבוריות מקסימאלית לעיר, כל זאת תוך עידוד הליכה ורכיבה על אופניים והעצמתם של אזורים מסחריים ותיירותיים שנזנחו במשך השנים.
כמו כן, התכנית מציעה פיתוח מודלים כלכליים ייחודיים למיזמים עסקיים ותיירותיים בשטח הצפוני של שדה התעופה, לרבות מלונאות זמנית וברת השגה, מתחם ניסיוני לחברות גלובליות, אזורי שעשועים ופנאי ועוד (מצב: תכנון, טרם ביצוע).