'פארק התחנה' – מוזיאון צה"ל ו'התחנה' מתחברים אל העיר | אתרים, עיריית תל אביב-יפו

לקוח: חברת אתרים, עיריית תל אביב-יפו
שנה: 2019-2020
תמונה: חברת אתרים

רקע:

מוזיאון בתי האוסף, שהתפנה בקיץ 2019, מהווה הזדמנות היסטורית לחיבורו ושילובו מחדש של שטח עירוני חשוב ומשמעותי בין יפו לתל אביב, בין העיר לים.

השטח, שנמצא בסמוך לרחוב אילת, "מתחם התחנה" ושכונת נווה צדק תפקד עשרות שנים כחיץ עירוני סגור. יחד עם הפתיחה העתידית של "תחנת אליפלט" של הרכבת הקלה, מועצמת עוד יותר ההזדמנות ומאפשרת שינויי תנועה במרחב ויצירת רצף עירוני טבעי.

האתגר:

כחלק מתפיסת "האורבניזם הטקטי" ובהשראת case studies מערים מובילות בעולם, נולד רעיון ה"שימושים הזמניים" (Temporary Use) בשטח ובמבנים – ככלי מרכזי בהתחדשות העירונית, עד אשר יושלמו כל התהליכים הסטטוטוריים ארוכי הטווח. זאת על מנת למנוע עזובה והזנחה ארוכת שנים, לאפשר שימוש חוזר וניצולת מיטבית של המבנים הקיימים כחלק מעקרונות של קיימות, לעודד נסיינות עירונית חדשנית ויצירתית של מיזמים יוצאי דופן, ולתת מקום לקהילות מקומיות על בסיס צרכים אמיתיים שעלו מן השטח.

הפתרון:

חברת build הובילה מחקר מעמיק וגיבוש אסטרטגיה לטובת המהלך. בתהליך נבחן השטח על כל היבטיו אל מול צרכי הקהילות השונות בסביבתו, בכדי לתת מענה מדויק לאנשים שגרים, עובדים ומבקרים באזור, ומתוך מבט אל ההיסטוריה ואל השינויים העתידים להתרחש.

התכנית שגובשה קובעת עקרונות יסוד של יצירת רצף אורבני מחבר (ולא "מתחמים"), שימושים בכלי תכנון טקטיים ובהתערבויות רכות, העצמת הקהילות המקומיות והבסיס הלוקאלי, ויצירת כר טבעי לפיתוח התכנית העתידית ארוכת הטווח.

החזון התכנוני אשר נקרא "פארק התחנה" – פארק אורבני טבעי ומחבר בלב העיר, מייצר רצף של מרחבים ציבוריים פתוחים בין העיר לים: מ"פארק המסילה", שייפתח מעל הקו האדום של הרכבת הקלה, אל "התחנה" ועד פארק צ'רלס קלור ורצועת החוף, תוך חיבור טבעי של יפו-תל אביב. בנוסף, חזון זה נותן מקום לערכים של קיימות, אותנטיות עירונית וקהילתיות, שמושתתת על צרכים אמיתיים תוך ניצול מיטבי של הקיים בשטח as is.