"האנשים יעשו את המקום" וישפיעו על התפתחות הערים העתידיות

 

מאת: מערכת Build

ה"דבק" שחיבר את הקהילה בערים בישראל בתחילת דרכן

כשראשוני המתיישבים בערי ישראל עלו על הקרקע, הם בוודאי לא דמיינו שיום אחד "קיבוץ הגלויות" הקטן שלהם ישנה את פניו ללא הכר. הם לא העלו על דעתם כי מקום מושבם הקטן יהפוך להיות חלק מכפר גלובלי מרושת ויכיל מאות אלפי תושבים. הם עסקו בצרכים קיומיים ובבניית הארץ ואילו תכנון הערים ועתידן היה בגדר לוקסוס. אבל דבר אחד בטוח- אותם צרכים קיומיים הפכו את המתיישבים לקהילה. הצרכים הללו היוו "דבק", מכנה משותף אחד ספציפי, שהצליח לחבר בין תרבויות ועולמות שונים בתכלית ולהפוך את המתיישבים לקהילה עירונית. הצרכים של הקהילה הם שהניעו את התפתחותן וצביונן של הערים דאז.

נקודת ההנחה הזו, בין היתר, הביאה אותנו לעסוק בניתוח והבנת הצרכים האנושיים והפיזיים של ערי ישראל, מתוך צורך מובהק ביצירת ערים שוקקות חיים, שמציבות את האדם במרכז, יוצרות קהילות ומחברות בין הקהילות למקום.

 

מדוע הרשויות יצטרכו לתת אלטרנטיבות לתושבים?

מגמת המעבר למגורים בערים הולכת ומתחזקת ועד שנת 2040 צפויה האוכלוסייה בארץ למנות כ-13 מיליון איש, מרביתם יתגוררו בערים. מדובר בקצב הגידול המהיר ביותר בקרב מדינות ה- OECD, עם גידול של כ- 2 מיליון תושבים בעשור. ההשלכות תשפענה על כל תחומי החיים. כך למשל, יחול גידול של כ- 150 אלף רכבים בשנה ובהתאם תתפתח התחבורה הציבורית, בהעדר כל אפשרות אחרת להתנייד על הכבישים. התשתיות ומבני הציבור "יזדקנו" והרשויות יצטרכו לתת אלטרנטיבות אחרות לתושביהן, קרי, לפעול לשינוי לשיפור איכות חייהם.

המפתח לתכנון אורבני בישראל 2040

מאחר והערים ישנו את פניהן ואופיין, החקר המרכזי בפיתוח ערים צריך לעסוק בתכנון צרכי התושבים בעוד 20 שנה ואילך מהיום. למעשה, תהליכים אלו נמצאים בעיצומם במדינות מפותחות בעולם המערבי, וניתן כבר היום ללמוד מהם את השינויים וההשפעות שחלים על התכנון האורבני ואורח החיים של התושבים.

המפתח לתכנון האורבני של ערי ישראל שנת 2040, נמצא ללא ספק באורח החיים של האנשים, בצרכים האישיים ובצורך להשתייך לקהילה בעלת צרכים דומים. מאחר והקולקטיב המודרני יתגבש סביב מכנה משותף של קהילות מגוונות, הוא ישפיע על מרכיבים רבים שצפויים לעבור שינוי בכל תחומי החיים, כדוגמת תעסוקה, תחבורה, חינוך, פנאי ועוד.

המציאות המשתנה תחייב מענה לצרכי העובדים

כך למשל, הצביון החדש של הערים בישראל בשנת 2040 יבנה ויתפתח סביב מציאות שונה במקומות העבודה. מקצועות הולכים ומשתנים, מקומות עבודה מתחדשים והגישה של המעסיקים תשתנה בהתאם. יום אחד, העובדים המוכשרים יהיו אלו שיראיינו את החברות ויבחרו היכן ועבור מי לעבוד. במציאות כזו, מבני מסחר ומרכזי תעסוקה יצטרכו לתת מענה רחב יותר לעובדים, לשרת את הצרכים שלהם בעבודה ומחוצה לה. זאת ועוד, גם שעות הפנאי יתוכננו בקפידה ומאחר וכל רגע יהיה מדוד וחלקו יוקדש למשפחה ולבית, הצפי הוא שאיכות החיים, שמירה על איזון, בריאות, כושר והנאה- ינוצלו גם במהלך שעות העבודה או בקרבת מקום. לכל אלו יש להיערך בתכנון מרחבי מגורים, מרחבים ציבוריים ומסחריים אורבניים.

הפילוסוף היווני אריסטו, אמר כבר לפני מאות שנים, כי: "עיר קיימת למען חיים טובים. ולא למען חיים בלבד". אנחנו צופים כי בשנת 2040 יחזרו האנשים האינדיבידואליים להתאחד לקהילות והתכנון האורבני יוכתב לפי צרכיהם.